۱۱ اشتباه اصلی که موتورسواران مبتدی باید از آن اجتناب کنند

۱۱ اشتباه اصلی موتورسواران مبتدی

۱۱ اشتباه اصلی که موتورسواران مبتدی باید از آن اجتناب کنند

  • از همان ابتدا مانند یک حرفه ای سوار موتورسیکلت شوید

اگر در دنیای موتورسواری مبتدی هستید، عاقلانه خواهد بود که تشخیص دهید که قضاوت خوب در مورد موتورسیکلت از تجربه ناشی می شود و تجربه از دوری کردن از اشتباهات رایج موتورسواران مبتدی ناشی می شود. در نهایت، تمرین و عادت به زیر و بم سواری، شما را به یک حرفه ای باتجربه تبدیل می کند!

انتخاب موتورسیکلت مناسب خود و گرفتن گواهینامه اولین قدم عالی در طول سفر شما در جاده آزاد است. اما تبدیل شدن به یک سوارکار باتجربه به این است که بدانید چگونه موتورسیکلت خود را هدایت کنید و اجازه ندهید موتورسیکلت شما را کنترل کند. این تمایز چیزی است که با تجربه، با صبر و احتیاط به دست خواهید آورد.

اشتباهات موتورسواران مبتدی چیست
اشتباهات موتورسواران مبتدی

بنابراین، رایج ترین اشتباهاتی که موتورسواران مبتدی مرتکب می شوند چیست؟ توجه داشته باشید تا در این تله ها نیفتید.

  • توقف

این یکی از چالش برانگیزترین مسائلی است که هنگام یادگیری رانندگی ماشین یا موتور سواری با گیربکس معمولی با آن مواجه می شوید: توقف. هنگام تنظیم کلاچ باید جریان سوخت را کم کم هماهنگ کنید (شتاب بگیرید) تا از توقف ناگهانی موتور به دلیل کمبود گشتاور جلوگیری کنید. مسئله عادت کردن به لمس اهرم کلاچ و دریچه گاز است. کلاچ و دریچه گاز هر موتورسیکلت کمی متفاوت است، بنابراین هر بار که سواری خود را تغییر می دهید باید به آن عادت کنید. اگر این کار را دو یا سه بار انجام دهید، دیگر مشکلی نخواهید داشت.

  • دنده نادرست

وقتی متوقف می شوید، معمولاً باید در حالت خنثی باشید، اما وقتی می خواهید حرکت کنید، از دنده اول شروع می کنید. همانطور که سریعتر حرکت می کنید، زمانی که در بزرگراه ها با سرعت زیاد رانندگی می کنید، باید به دنده دوم، سوم، چهارم، پنجم یا ششم بروید.

وقتی در شهر سوار می شوید، توصیه می شود دنده های خود را عاقلانه انتخاب کنید زیرا اگر می خواهیم با انرژی بیشتری جلو برویم، موتور به ما کمک می کند تا سریعتر شتاب بگیریم. با این حال، اگر بخواهیم ترمز کنیم یا حتی توقف کنیم، اهمیت بیشتری دارد. وقتی می خواهید سرعت را کاهش دهید بهتر است دنده ها را کم کنید تا موتور به ما کمک کند موتور سیکلت را نگه داریم. اگر اهرم کلاچ را کار کنیم و فقط از نیروی ترمز استفاده کنیم، ظرفیت ترمز اضافی را هدر خواهیم داد و فشار بیش از حد به ترمزها وارد می‌کنیم که باعث اتلاف غیر ضروری می‌شود. فقط یک استثنا وجود دارد: زمانی که ما در حال ترمز اضطراری هستیم، باید اهرم کلاچ را فعال کنیم تا موتور را آزاد کنیم و بتوانیم موتورسیکلت را کاملاً متوقف کنیم.

  • اهرم کلاچ

دنده و اهرم کلاچ شما دست به دست هم می دهند. یک موتورسوار تازه کار فکر می‌کند اگر اهرم کلاچ را فشار دهد و فقط از ترمز استفاده کند، کنترل بیشتری دارد. به جز در سرعت های بسیار پایین، زمانی که برای جلوگیری از خاموش شدن موتور باید با کلاچ بازی کنید یا زمانی که می خواهیم کاملاً توقف کنیم، موتور باید همیشه درگیر باشد تا کنترل موتورسیکلت را از دست ندهیم و به دست بیاوریم.

  • سرعت نادرست

وقتی شروع می‌کنید، می‌خواهید آن را آهسته انجام دهید، اما باید سرعت‌های متوسط ​​را که ایمن و راحت هستند حفظ کنید. با گذشت زمان، حرکات شما شروع به جریان می کنند و خودکار تر می شوند. در نهایت در سرعت های بالاتر احساس راحتی و چابکی بیشتری خواهید داشت، اما همیشه باید حداکثر محدودیت سرعت را رعایت کنید. همچنین باید مراقب باشید در جاده هایی که رانندگان با سرعت بیشتری در حال حرکت هستند به آرامی حرکت نکنید. ممکن است در سفر با جریان ترافیک راحت نباشید، اما سفر نکردن با جریان می تواند به اندازه سفر با سرعت های شتاب خطرناک باشد.

در نهایت، شما باید سرعت خود را بسته به نوع جاده، وضعیت آسفالت، دید و غیره تنظیم کنید.

خطاهای رایج موتورسواران مبتدی
مشکلات موتورسواران مبتدی
  • مهارت ها

در ابتدا، چندان نگران مهارت های خود نباشید. روی به دست آوردن اعتماد به نفس در موتور سیکلت خود تمرکز کنید. روی ایمنی و تکنیک‌هایی تمرکز کنید که سواری شما را ایمن‌تر می‌کنند: فرمان ضد فرمان، وضعیت بدن، نگاه به سمت خروجی منحنی…

پاها و دست ها از جای خود خارج شده اند
یاد آوردن! دستان خود را روی فرمان نگه دارید تا کنترل خود را حفظ کنید و آماده واکنش به هر چالشی در جاده باشید. همچنین قرار دادن یک، دو، سه یا حتی چهار انگشت روی اهرم ترمز و روی اهرم کلاچ کمک می کند تا در هنگام شکستن آماده باشید.

همین امر در مورد پاهای شما نیز صادق است. کف پای شما باید توسط زیرپایی های مربوطه حمایت شود تا بتوانید پاهای خود را به درستی و به طبیعی ترین و راحت ترین حالت بایستید و همچنین به پدال ترمز عقب (راست) و پدال تعویض دنده (چپ) نزدیک شوید.

پایه کیک
موتورسیکلت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نمی‌توانید با پایه باز موتورسواری کنید: وقتی خم می‌شوید خطرناک است. اگر دنده اول را بگیرید، موتورسیکلت جرقه را قطع کرده و خاموش می شود. ممکن است ترسیده باشید زیرا نمی دانید چه اتفاقی دارد می افتد. عصبانی نشو! برای امنیت شماست پایه را تا کنید و می توانید جلو بروید.

  • شما نشانگرهای خود را خاموش نمی کنید

اولین باری که سوارکاران تمایل دارند فقط برای موتور سواری خود بر روی اقدامات مختلف مورد نیاز تمرکز کنند و گاهی اوقات چیزهای کوچک را از دست می دهند. این اتفاق در مورد شاخص ها زیاد می افتد. یک سوارکار جدید نشانگر خود را برای روشن کردن یا تغییر مسیر روشن می کند، اما فراموش می کند که آنها را خاموش کند. این خطرناک نیست، اما می تواند باعث سردرگمی رانندگان اطراف آنها شود.

با این حال، امروزه موتورسیکلت های بیشتری مجهز به نشانگرهای لغو خودکار هستند که پس از چند ثانیه به طور خودکار خاموش می شوند.

محدوده موتورسیکلت شما

برخی از موتورسیکلت ها مجهز به نشانگرهای سوخت هستند یا محدوده واقعی را محاسبه می کنند که دقیقاً میزان مسافتی را که احتمالاً می خواهید به دست آورید، محاسبه می کند. دیگران فقط چراغی دارند که وقتی در محدوده رزرو هستید به شما هشدار می دهد. برخی از موتورسیکلت ها اصلاً نشانگر ندارند و به شما اجازه می دهند تا آن را بفهمید. به همین دلیل، شما باید محدوده موتورسیکلت خود را بدانید. چگونه این کار انجام می شود؟ هنگام پر کردن مخزن، یکی از جزئی ها را روی صفر تنظیم کنید و وقتی به منطقه ذخیره برگشتید، می دانید که چند مایل طول می کشد.

بدیهی است که این رقم تقریبی خواهد بود، زیرا بسته به عواملی تغییر خواهد کرد. این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا به یک میانگین برسید تا تصور خوبی از مسافتی که می‌توانید بدون توقف برای سوخت‌گیری کنید، داشته باشید. در مناطق پرجمعیت، هیچ مشکلی برای یافتن پمپ بنزین وجود ندارد، اما دانستن برد خود در مسیرهای طولانی‌تر، بی‌معنا است.

  • نگهداری

از همان ابتدا، شما مسئول نگهداری موتورسیکلت خود هستید. دستورالعمل های موجود در کتابچه راهنمای کاربر در مورد خودروی موتورسیکلت خود را دنبال کنید، از جمله: تعویض روغن، زنجیر محرک، ترمز، مایعات و البته لاستیک ها، که باید در شرایط خوبی باشند و همیشه به میزان باد لاستیک توصیه شده پر شوند.

  • سواری با مسافر

توصیه می‌کنیم قبل از سوار شدن به مسافران، از موتورسیکلت سواری خود مطمئن باشید. حمل مسافر به طور قابل توجهی دینامیک و اینرسی موتور سیکلت را تغییر می دهد، بنابراین نه تنها برای شما، بلکه برای مسافر شما نیز خطرناک است.

موتور سوار مبتدی به حرفه ای
تبدیل موتورسوار مبتدی به حرفه ای

سخن آخر

مهارت های شما در موتورسیکلت فقط با گذشت زمان بهبود می یابد. اگر روی ایمنی و یادگیری در مورد موتورسیکلت خود تمرکز کنید، به سرعت مانند یک حرفه ای، نکات و نکات را یاد خواهید گرفت. بنابراین به یاد داشته باشید که از محیط اطراف خود آگاه باشید، موتورسکلت خود را حفظ کنید، لاستیک های خود را به درستی باد کرده و از جاده پیش رو لذت ببرید!

پیام بگذارید

تماس با ما