نحوه رفع کمپرس موتور

رفع کمپرس موتور چیست؟

نحوه رفع کمپرس موتور

اگرچه ممکن است با مشکل کم تراکم موتور آشنا نباشید، اما اگر برای شما اتفاق بیفتد، خیلی سریع متوجه خواهید شد که چقدر می تواند دشوار باشد. نحوه رفع کمپرس موتور یا تراکم کم موتور چیست، چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید؟

به زبان ساده یک موتور احتراق داخلی، کاملاً بر اساس اصل تراکم کار می کند. انژکتورهای سوخت بنزین و هوا را مخلوط می کنند و این ترکیب را به داخل محفظه احتراق می پاشند و در آنجا مشتعل می شود و احتراق ایجاد می کند که در سیلندرهای موتور فشرده می شود تا ماشین را به حرکت درآورد. به راحتی می توان فهمید که تراکم کم چگونه می تواند برای یک وسیله نقلیه موتوری مشکل ایجاد کند.

اگر مشکل تراکم موتور دارید، خودرو یا موتورسیکلت شما یا هنگام استارت زدن موتور دچار اشتباه می شود، عملکرد ضعیفی دارد یا اگر تراکم کم یا بدون تراکم در تمام سیلندرها باشد، اصلاً روشن نمی شود. شما نمی توانید ماشین خود را برای مدت طولانی، حتی با تراکم کم، رانندگی کنید. شما باید فوراً به مشکل رسیدگی کنید، اما ابتدا باید دلایل کمپرسی موتور را درک کنید.

کمپرس موتور
رفع کمپرس موتور

دلایل کمپرسی موتور

در صورت از دست دادن فشار سیلندر، دلایل مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را از بین ببرید. یک احتمال، واشر سر دمیده است. واشر سر به سر سیلندر در بالای موتور متصل می شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد، متوجه شکافی بین سیلندر و سر می‌شوید و گاز از سیلندر خارج می‌شود که منجر به فشرده‌سازی کم می‌شود.

مشکل همچنین می‌تواند مشکلی در پیستون‌های شما باشد که حرکت ماشین شما را تقویت می‌کند. اگر موتور شما بیش از حد گرم کار کند، گرما می تواند سوراخ هایی را در پیستون ها بسوزاند، که محل دیگری برای نشت گاز است و باعث از دست دادن تراکم شما می شود. با این حال، به احتمال زیاد سناریویی است که در آن خود پیستون ها دست نخورده هستند، اما رینگ های پیستون در اثر گرم شدن بیش از حد آسیب دیده اند و گاز داخل سیلندر را آب بندی نمی کنند. اگر در همه سیلندرها تراکم کم دارید، اغلب این مقصر است.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید:
علت خفگی موتور به دلیل اشتعال

همچنین، نشتی تراکم شما ممکن است در پیستون یا واشر سر نباشد بلکه در شیرها باشد. دریچه‌های خروجی و دریچه‌های ورودی هوا در بالای سیلندر نیز ممکن است بیش از حد گرم شوند و گاز نشت یا کاسه نمد سوپاپ‌ها ممکن است بیش از حد فرسوده شوند که گاز را به درستی ببندند. در هر صورت، نتیجه اغلب فشرده سازی کم است.

چندین مشکل دریچه می تواند منجر به فشرده سازی کم شود. برای یکی، ممکن است صندلی سوپاپ شما افتاده باشد. این زمانی است که یک حلقه فلزی که معمولاً به سر سیلندر فشار داده می شود در اثر انبساط حرارتی شل می شود و از سر خارج می شود و اجازه می دهد هوا به داخل دریچه سوپاپ خارج شود.

برای مثال دیگر، فنر سوپاپ ممکن است شکسته شود. فنر سوپاپ به دریچه ورودی یا خروجی اجازه می دهد تا پس از باز کردن میل بادامک دوباره آنها را ببندد. اگر یکی بشکند، شیر نمی تواند به طور کامل بسته شود و فشرده سازی به بیرون نشت می کند.

حتی ممکن است یک مجموعه نگهدارنده دریچه افتاده داشته باشید. اینها قطعات فلزی کوچکی در نگهدارنده فنر سوپاپ هستند که شیر را به فنر سوپاپ متصل نگه می دارند. اگر جابجا شوند، می توانند به داخل سیلندر بیفتند و با پیستون تماس پیدا کنند و در فشرده سازی اختلال ایجاد کنند.

یکی دیگر از مقصران احتمالی ممکن است تسمه تایم باشد. این میل بادامک و میل لنگ را به هم متصل می کند و برای چرخاندن میل بادامک لازم است. اگر شکسته یا فرسوده شود و میل بادامک نتواند بچرخد، تسمه تایم نمی تواند دریچه اگزوز یا دریچه ورودی را باز کند تا عمل احتراق بتواند فشرده سازی لازم برای حرکت خودرو را ایجاد کند. اگر اصلاً در سیلندرهای خود فشرده سازی نمی کنید، احتمالاً تسمه تایم خراب یا میل بادامک شکسته دارید.

اکنون که با برخی از رایج ترین دلایل کم فشار بودن موتور آشنا شدید، در مورد آن چه باید کرد؟

رفع کمپرس موتور
رفع کمپرس موتور

نحوه رفع کم فشار موتور

اگر با موتور خود مشکل تراکم دارید، احتمالاً آن را می دانید، اما ممکن است بخواهید فقط بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلات موتور شما از مشکل دیگری نیست. برای انجام این کار، باید یک گیج تراکم برای انجام تست فشرده سازی خریداری کنید. مطمئن شوید که موتور را غیرفعال کرده اید، تا در حین تست سیلندرها روشن نشود.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید:
انواع موتورسیکلت اتوماتیک در ایران

سیم پیچ احتراق و شمع را از سیلندری که در حال آزمایش هستید خارج کنید. پسوند گیج تراکم را وارد کرده و آن را پیچ کنید. از شخصی بخواهید موتور را بچرخاند و گیج را تماشا کند تا به حداکثر تراکم برسید. یک موتور سالم باید 100 PSI در هر سیلندر داشته باشد. اگر دو سیلندر در کنار یکدیگر هر دو فشار پایینی داشته باشند، واشر سر منفجر شده یک مقصر احتمالی است.

اگر متوجه شدید تراکم پایینی دارید، تنها راه حل این است که قسمت نشتی را تعویض کنید، چه پیستون، رینگ پیستون، میل بادامک، واشر سر یا سوپاپ. می توانید از اطلاعات ارائه شده در بالا برای انجام یک کار پلیسی کوچک استفاده کنید و قسمت توهین آمیز را استشمام کنید. اگر وسیله نقلیه شما مستعد گرم شدن بیش از حد است یا قدیمی است، چندین قطعه معیوب ممکن است منبع مشکل تراکم شما باشد.

بسته به قسمت متخلف، می توانید تعمیر پرهزینه را بررسی کنید. با این حال، شما معمولا گزینه های کمی دارید زیرا نمی توانید با فشرده سازی کم یا بدون تراکم رانندگی کنید.

کمپرس موتور
راهکارهای فشرده سازی موتور

راهکارهای فشرده سازی موتور

اگر زمان یا بودجه لازم برای تعمیر فیزیکی (بخش سخت) ندارید، قدم بعدی شما باید یک محصول ترمیم تراکم موتور مانند Rislone Compression Repair با RingSeal به موتور خود اضافه کنید. در حالی که چنین محصولی تضمین نمی کند که هرگز با مشکل فشرده سازی مواجه نشوید (بعضی از مشکلات فشرده سازی بسیار شدید هستند و تعمیر سخت افزاری تنها گزینه تعمیر است)، می تواند با بازکردن حلقه ها و پر کردن شکاف های دیواره سیلندر که مجدداً ایجاد می شوند احتمال آن را بسیار کمتر کند.

اگر به دنبال محصول درمان فشرده سازی موتور ما یا محصولات دیگری مانند آن هستید، می توانید مکانی را پیدا کنید که آنها را در نزدیکی شما می فروشد.

پیام بگذارید

تماس با ما