سیستم تزریق سوخت بر پایه الکترونیک در موتور سیکلت

تزریق سوخت بر پایه الکترونیک

در دنیای امروز، تکنولوژی سیستم تزریق سوخت به شدت پیشرفت کرده است. این تکنولوژی باعث بهبود عملکرد و کاهش آلودگی هوا در خودروها شده است. سیستم تزریق سوخت بر پایه الکترونیک در موتور سیکلت نیز کاربرد دارد.

سیستم تزریق سوخت بر پایه‌ی الکترونیک برای موتور سیکلت، یکی از مهمترین قطعات فنی است که باعث بهبود توان و راندمان موتور می شود. در این سیستم، سوخت به صورت الکترونیکی به موتور تزریق می شود و این به دلیل دقت بیشتر و کنترل بهتر بر روی مصرف سوخت، سبب صرفه جویی در هزینه های سوخت و کاهش آلودگی هوا می شود.

بخش های این سیستم

1. سنسور فشار
در تزریق سوخت بر پایه الکترونیک این سنسور برای اندازه گیری فشار سوخت در داخل خط سوخت استفاده می شود. با توجه به فشار سوخت، میزان تزریق سوخت توسط سیستم تزریق اعمال می شود.

2. سنسور دما
این سنسور برای اندازه گیری دمای سوخت در داخل خط سوخت استفاده می شود. با توجه به دمای سوخت، میزان تزریق سوخت توسط سیستم تزریق اعمال می شود.

3. شیر الکترونیکی
این شیر به عنوان دروازه کنترل تزریق سوخت عمل می کند و با استفاده از سیگنال های الکترونیکی، میزان تزریق سوخت را کنترل می کند.

4. نوار LED
این نوار، برای نمایش میزان سوخت مصرف شده توسط موتور در حین استفاده از سیکلت استفاده می شود. با توجه به میزان سوخت مصرفی، نوار LED می تواند به راننده هشدار دهد.

5. واحد کنترل الکترونیکی
این واحد، مغز سیستم تزریق سوخت بر پایه الکترونیک است. وظیفه آن کنترل تزریق سوخت و مدیریت عملکرد موتور سیکلت است.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید:
تاریخچه موتورسیکلت در ایران

6. انژکتور
این قطعه، مسئولیت تزریق سوخت را بر عهده دارد و با استفاده از سیگنال های الکترونیکی، میزان سوخت مورد نیاز برای موتور را تزریق می کند. این قطعه با دقت بسیار بالا عملکرد خود را انجام می دهد و به دلیل دقت بالای آن، کنترل مصرف سوخت در سیکلت را بهبود می بخشد.

7. پمپ بنزین
این قطعه، برای ایجاد فشار لازم جهت تزریق سوخت به موتور استفاده می شود. با توجه به نیاز موتور به سوخت، پمپ بنزین میزان سوخت مورد نیاز را تزریق می کند.

8. باتری
این قطعه، برای تأمین برق مورد نیاز برای سیستم تزریق مورد استفاده قرار می گیرد. باتری به صورت مستقیم بر روی واحد کنترل الکترونیکی متصل می شود.

9. سیم کشی
این قطعه، برای انتقال سیگنال های الکترونیکی و نیز برق مورد نیاز برای سیستم به کار می رود. سیم کشی با دقت بالا در سیستم تزریق سوخت نصب می شود.

10. صفحه نمایش
این قطعه، برای نشان دادن اطلاعات مربوط به این نوع تزریق سوخت استفاده می شود. صفحه نمایش می تواند اطلاعاتی مانند میزان سوخت مصرفی، دمای سوخت و فشار سوخت را نمایش دهد.

11. سنسور حرکت
این سنسور برای شناسایی حرکت موتور سیکلت استفاده می شود. با توجه به حرکت موتور، سیستم تزریق میزان سوخت را تنظیم می کند.

12. سنسور اکسیژن
این سنسور برای اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در گاز خروجی از موتور استفاده می شود. با توجه به میزان اکسیژن، سیستم تزریق سوخت بر پایه‌ی الکترونیک میزان تزریق سوخت را تنظیم می کند.

پیام بگذارید

تماس با ما