نگهداری موتور سیکلت کلیک

نگهداری موتور کلیک از دیگر دغدغه های است که خریداران و مشتریان این موتور سیکلت ها ، در ذهن خود دارد . قطعا در باره ی نگهداری از هر چیزی ، از بهترین راه کار ها مراجعه به دفترچه ی راهنمای آن است ؛ اما اگر به هر دلیلی دسترسی به این دفترچه برای موتور طرح کلیک خود ندارید ، این مقاله برای شما  نوشته شده است تا تمامی زیر و بم حفاظت و نگهداری موتور کلیک را به خوبی بیاموزید .

 

نگهداری موتور کلیک : 

معمولا وقتی وسیله ای را خریداری می کنیم برای مراقبت و حفاظت بیشتر، مراجعه به دفترچۀ راهنمای آن بهترین کار ممکن است اما ما در این مقاله یکی از محصولات پرطرفدار آشنا می نماییم.

 

توصیه های لازم برای نگهداری موتور  طرح کلیک

سر گاز رفتن بهترین روش برای این است که فشار کمتری به کلیک شما وارد شود یعنی دسته گاز را کمی  بچرخانید تا موتور خود به آرامی سرعتش زیاد شود.

 

برای تعویض روغن موتور سیکلت هم توضیحات مفصلی داده ایم

 

که توصیۀ همگی موتور سیکلت کلیک روغن موتور 1040SL موتورکس می باشد. زمانی که موعد تعویض روغن موتور کلیک می شود معمولا صدای موتور کمی زیاد می شود که حتما برای تعویض از برند و مدل توصیه شده استفاده کنیم تا بهترین استفاده را از موتور سیکلت خود داشته باشیم موتور کلیک به عنوان یک اسکوتر هوا خنک است به این معنی که رادیاتور آب ندارد ولی یک فن قوی برای خنک کردن دارد.

اما باید توجه کنیم که زود هم داغ می کنند. در صورتی که در مسافتهای طولانی با سرعتهای بالا از موتور خود استفاده کنید مصرف سوختتان بالا می رود و موتورتان اصطلاحا داغ می کند همچنین تسمه و صفحه کلاچ موتور ما زودتر نیاز به تعویض پیدا می کند، پس بهتر است برای نگهداری موتور کلیک تا حد امکان از سرعت بالا استفاده نکنید تا  نگهداری موتور کلیک شما به نحو احسنت صورت پذیرد.

حواستان به باد لاستیک عقب موتور بیشتر باشد چون عقب کلیک با تجهیزاتش سنگینتر است و فشار زیادی به لاستیک عقب می آورد خصوصا اگر ترک نشین داشته باشید فشار مضاعفی به آن وارد می گردد. در زمان تعویض هم به سایز استاندارد لاستیک برای کلیک خود توجه کنید.

 

نگهداری موتور کلیک

 

آب بندی موتور

آب بندی موتور هم جزو مهمترین مواردی است که باید برای داشتن یک کلیک تمیز و روبراه رعایت کنید. بعضی از قطعات موتور طرح کلیک نیز که باید مدام چک و در صورت لزوم تعویض گردند را برایتان بازگو می کنیم. لنت ترمز در موتور کلیک از قطعاتی است که معمولا از لنت خودرو زودتر تمام می شود و باز هم خصوصا لنت  عقب به دلیلی که در بالا ذکر کردیم. تسمه گیربکس کلیک مثل تسمه تایم خودرو است از جنس CVT  لاستیکی که به مرور خراب میشود و منتقل  قدرت نمی باشد. که توصیه میشود هر 10000 کیلومتر چک شود و درصورت لزوم تعویض شود.

روغن موتور که به تفصیل در صفحۀ روغن موتور خوب آوردیم نیز نقش مهمی در نگهداری بهینه از موتورتان دارد. آوردهایم که توصیۀ همگی برای موتور سیکلت کلیک روغن موتور سِمی سنتیک با گرانروی 1040SL موتورکس می باشد. معمولا موتورهای کلیک از دو صفحه کلاچ بهره می برند که منتقل کنندۀ قدرت هستند و معمولا در10000کیلو متر نیاز به چک کردن و در  25000کیلومتر نیاز به تعویض دارند و برای نگهداری موتور کلیک توصیه می گردد. فیلتر هوای کلیک شما هم در فضای کوچکی بالای تسمه موتور قرار دارد که لازم است در زمان سرویس دوره ای موتور بازبینی و در صورت نیاز تعویض گردد. در پایان کارشناسان عالی رو جهت هر گونه مشاوره ای در خدمتت شما هستند.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید:
ثبت نام هوندا فورزا 250 سی سی (پایان ثبت نام تا 1402/8/12)

 

لاستیک ها

نکته ای که در همه ی گفت و گو ها به آن پرداخته می شود ، لاستیک ها هستند . تفاوتی ندارد از چه وسیله نقلیه ای استفاده می کنید ، خودرو های سبک ، خودرو های سینگین ، موتور سیکلت و … ، همیشه توجه به لاستیک ها از نکات بسیار اساسی و مهم ، تلقی شده است . در کلاس های آموزشی نیز ، مطلبی که بسیار به آن پرداخته می شود و از درجات بالای اهمیت بر خور دار بوده ، لاستیک ها هستند . نگهداری از موتور کلیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست .

لاستیک ها آن قدر با اهمیت بوده اند ، که امروزه شاهد انواع اندازه ها برای وسیله های نقلیه ی مختلف و انواع مدل ها هستیم . شما می توانید برای یک وسیله نقلیه ، چندین لاستیک و چرخ با سایز های مختلف داشته باشید .

در نیم کره ی شمالی زمین ، در بعضی از کشور ها ، لاستیک هایی که در فصول سرد سال استفاده می شوند ، کاملا متفاوت با لاستیک هایی هستند که در فصول گرم تر سال ، مورد استفاده قرار می گیرند . یعنی در این کشور ها رانندگان موظف اند ، در فصول سرد سال با مراجعه به مکانیکی ها ، چرخ های خود را تعویض کنند ؛ همچنین این اتفاق برای فصول گرم نیز می افتد و تمامی رانندگان موظف اند تا در فصول گرم با مراجعه به مکانیکی ها ، از لاستیک های مخصوص فصول گرم ، استفاده کنند .

لازم به ذکر است در غیر این صورت ، رانندگان متخلف شناسایی شده و جریمه خواهند شد . به علت اختلافات اب و هوایی ، تنها زنجیر چرخ در این کشور ها ، کافی نخواهد بود و لاستیک ها به طور کلی باید تعویض شوند . درباره ی نگهداری موتور کلیک ، نیز باید توجه لازم به لاستیک ها اعمال شود .

نه تنها برای این موتور بلکه هر وسیله نقلیه دیگری که دارید ، باید لاستیک ها را مرتبا چک کنید . در صورت وجود هر گونه تغیر و خرابی ، برای حفظ سلامتی خود ، سریعا برای تعویض لاستیک ها اقدام فرمایید . این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر با لاستیک سالم به درستی بر خورد نشود ، قطعا دچار آسیب و خرابی زود هنگام خواهد شد ؛ اما برای چلو گیری از این اتفاق باید چه نکاتی را مد نظر داشت ؟

به عنوان مثال ، اگر لاستیک ها کم باد باشند ، در اثر گرما ممکن است خراب شوند و یا برعکس ، اگر بیش از حد باد شوند ، باز هم زود تر از موعد ، خراب خواهند شد و چاره ای جز تعویض نخواهد بود . رانندگان قدیمی ، به خصوص رانندگان تاکسی ها ، همیشه به صورت مرتب ماشین خود را چک می کردند .

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید:
انواع مختلف موتورسیکلت های هوندا

اگر شما به اندازه رانندگان تاکسی ، از موتور سیکلت و یا هر وسیله نقلیه دیگری که دارید ، استفاده نمی کنید ، می توانید با برنامه ای منظم به چک کردن و نگهداری موتور کلیک بپردازید . در بهترین حالت و ایده آل ترین شکل ممکن ، باید قبل و بعد هر سفر خود ، لاستیک ها و چرخ ها را چک کنید اما اگر باز هم فرصتی برای این کار ندارید ، حتما یک برنامه چک هفتگی برای نگهداری موتور کلیک ، در نظر بگیرید . اگر کوچک ترین کاهش فشاری در لاستیک ها احساس کردید ، سریعا و بدون فوت وقت ، اقدام به تعویض لاستیک ها کنید ؛ البته این کاهش فشار ممکن است به دلیل کم بادی و یا پنجری باشد که در این صورت با باد کردن مجدد و یا تعمیری جزئی ، مشکل رفع خواهد شد .

اما مسئله ای که اکثر مردم نسبت به آن بسیار بی اهمیت هستند و بدون توجه از کنار آن عبور می کنند ، غافل از اینکه این مورد ، باعث و بانی بسیاری از تصادفات و اسیب ها می باشد .

این نکته جزو نکاتی است که به هیچ وجه نباید به آن بی توجه بود چراکه بازی با جان خواهد بود . حتما حواستان به آج لاستیک ها باشد ، نباید تا لحظه ای که لاستیک ها تماما صاف شوند از آن ها استفاده کنید ! حالت استاندارد 1.59 میلی متر است ، اگر آج های لاستیک شما کم تر از این مقدار است حتما حتما ، اقدام به تعویض آن کنید و در نگهداری موتور کلیک خود کوشا باشید . و اما مورد آخر در باره ی لاستیک های موتور سیکلت ها ، هنگام تعویض آن ها است .

موتور سیکلت ها هم در جلو و هم در پشت دارای ترمز هستند ، به یک میزان وزن را متحمل می شوند و به طور یک سان ، دچار اصتحکاک می شوند ؛ پس باید در هنگام تعویض لاتیک ها ،ترجیحا ، هر دو لاستیک با هم ، تعویض شوند . در خودرو ها ، معمولا قبل از تعویض لاستیک ها ، آن ها را به صورت ضربدری ، جا به جا می کنند ، همین نکته باعث می شود تا لاستیک های ماشین هم به یک اندازه مصتحکک شوند ، اما در غیر این صورت ، تنها تعویض دو لاستیک پشت و یا جلو ، کافی خواهد بود . نگهداری موتور کلیک کاملا متفاوت با خودرو های 4 سر نشین است ، نگهداری موتور کلیک نیز درست مانند دیگر موتور سیکلت ها است و در هنگام تعویض لاستیک ها آن بهتر است که هر دو لاستیک به صورت هم زمان ، تعویض شوند .

این امر نیز از همان نکاتی است که معمولا مردم به سادگی از کنار آن عبور می کنند ، غافل از این که موتور سیکلت ها مانند خودرو ها نیستند که تنها تعویض چرخ جلو و یا عقب ، کفایت کند ؛ پس حتما این مهم را نیز به خوبی و درستی به انجام برسانید .

پیام بگذارید

تماس با ما